Bóle mięśni i stawów dokuczają sporej grupie osób. I choć wydawać by się mogło, że dotyczą głównie osób starszych, to skarżą się na nie również osoby w sile wieku. Zobaczmy, jakie są główne ich przyczyny.

Choroby wirusowe a bóle mięśniowo-stawowe

Jednym z powodów wystąpienie dolegliwości ze strony układu mięśniowo-stawowego są choroby wirusowe. Powszechnie kojarzone są one z rozpoczynającą się grypą, ale mogą być również objawem innych nadchodzących infekcji wirusowych. Należy do nich ospa wietrzna czy różyczka, przy których objawy bólu mięśni i stawów pojawiają się jeszcze przed wystąpieniem charakterystycznych dla tych chorób wysypek. Z tego powodu początkowo ich objawy mogą przypominać rozwijającą się grypę i dopiero wystąpienie wykwitów na skórze pozwala trafnie dokonać diagnozy.

bm1

Choroby reumatyczne a bóle mięśni i stawów

Bóle mięśni i stawów to również objaw różnych chorób o podłożu reumatycznym. W tej grupie znajdują się takie choroby jak reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie wielomięśniowe, fibromialgia czy toczeń rumieniowaty. Niektóre z nich dotykają wszystkich mięśni, a inne dotyczą tylko określonych grup mięśniowych. Na przykład polimialgia reumatyczna jest związana z dolegliwościami bólowymi ze strony mięśni szyi i karku zaś zapalenie mięśniowe może wiązać się z każdym mięśniem naszego ciała, również mięśniem sercowym.

Inne przyczyny bólu mięśni i stawów

Wśród innych przyczyn bólu mięśni i stawów koniecznie musimy wspomnieć urazy różnego typu oraz przemęczenie mięśni czy stawów. Ból może pojawić się po zbyt forsownym treningu na siłowni czy upadku. Wówczas należy dać mięśniom i stawom czas na regenerację i nie przeciążać ich, dopóki dolegliwości nie ustaną.

bm2

Bolesność mięśni może również pojawiać się jako objaw towarzyszący innym chorobom. Mogą go doświadczyć osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy, zespół niespokojnych nóg czy boreliozę. Ból mięśni i stawów może również świadczyć o niedoborze potasu, który jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowej pracy mięśni i serca. Bolesne kurcze mięśni mogą zaś być również objawem niedoboru magnezu.

Chcesz wiedzieć więcej o przyczynach bólów mięśni i stawów oraz poznać sposoby ich leczenia? Koniecznie przeczytaj artykuł http://febrisan.pl/porady/sprawdz-ile-wiesz-o-bolach-miesniowych-oraz-jak-z-nimi-walczyc/