W lakiernictwie samochodowym używa się wielu narzędzi oraz materiałów w celu pomalowania samochodu. Wykorzystuje się nie tylko lakiery i farby samochodowe, lecz również całą gamę podkładów i utwardzaczy. Wszystkie te materiały mają do spełniać jakąś funkcję. Preparat gruntujący ma na celu przygotowanie powierzchni pod malowanie oraz zapewnienie lepszej przyczepności lakieru. Do warstw podkładowych należą też różnego rodzaju masy uszczelniające oraz środki zabezpieczające przed korozją.

W momencie, kiedy nałożymy na blachę samochodu kilka warstw zabezpieczających, możemy pomyśleć o nałożeniu warstwy estetycznej. Do lakierowania auta wykorzystuje się różnego rodzaju lakiery i farby samochodowe. Zarówno lakiery, jak i farby mają nadać karoserii efekt dekoracyjny, jednak różnią się one między sobą konsystencją. Lakier jest bardziej płyny od farby, a jego zadaniem jest zabezpieczenie pomalowanej powierzchni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Nadając samochodowi nową barwę mamy do wyboru całą paletę barw i odcieni, tak by każdy mógł wybrać swój wymarzony kolor. Na warstwę malarską, dzięki której uzyskaliśmy kolor, nakładamy bezbarwny lakier, który nabłyszcza, wydobywa barwę oraz działa zabezpieczająco. Wszystkie materiały od podkładów, po farby i lakiery powinny być dobrej jakości, aby nowy kolor trzymał się jak najdłużej.

Do nakładania farb i lakierów na samochód używa się specjalistycznych maszyn i urządzeń – najlepiej korzystać z tych pochodzących od profesjonalnych i renomowanych producentów, jak choćby 3M. Dlatego, jeżeli chcemy mieć dobrze pomalowany samochód, warto zlecić to zadanie specjalistycznemu zakładowi lakierniczemu, pozostawiając sobie jedynie wybór ulubionego koloru.