Większość domów, które nie posiadają poddasza użytkowego, ma pod dachem wygospodarowaną przestrzeń strychową. Jest to wygodne i praktyczne rozwiązanie, ponieważ umożliwia przechowywanie różnych przedmiotów, szczególnie jeśli nie posiadamy w domu piwnicy. Wejście na strych jest realizowane na różne sposoby. Może być to dodatkowe pomieszczenie, z którego rozpoczynają się schody, wejście może być z klatki schodowej, albo z zewnątrz budynku.

Czasem stosuje się jeszcze inne rozwiązanie, polegające na zastosowaniu klapy w suficie. Dzięki temu pozbywamy się większości wad pozostałych rozwiązań, jednak wchodzenie wymaga wykorzystania drabiny lub podstawienia krzesła albo stołu i wymaga nieco sprawności fizycznej. Może być to barierą nie do przejścia dla osób starszych.

raumspartreppe_rst_120_freiburg_img_0500Popularnym rozwiązaniem tego problemu jest montaż schodów strychowych składanych. Dzięki temu wejście na strych jest łatwe, proste i przyjemne, a złożone schody nie zabierają ani trochę miejsca w pomieszczeniu. Zasada działania jest prosta: Otwieramy klapę strychową, do której przymocowane są złożone schody i rozkładamy je. Pozwala nam to na swobodny dostęp na górę, a później szybkie złożenie schodów. Montaż schodów na strych jest czynnością na tyle prostą, że możemy wykonać ją sami. W handlu dostępne są klapy strychowe już zintegrowane ze składanymi schodami, które wystarczy tylko zamontować w miejsce naszej poprzedniej klapy.

Gdy wejście na strych dostępne jest z zewnątrz domu, powinniśmy pomyśleć nad trwałym i bezpiecznym rozwiązaniem, które zapewni dostęp w każdych warunkach atmosferycznych. Nie mogą więc być to zwykłe schody drewniane, ponieważ drewno nie jest odporne na wilgoć. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu są schody metalowe na strych, wykonane ze stali nierdzewnej, lub innego wytrzymałego materiału. Będzie to rozwiązanie na lata, które zapewni bezpieczeństwo i komfort dostępu w każdych warunkach.

Montaż takich schodów wymaga pewnych umiejętności i sprzętu, dlatego powinniśmy zlecić go profesjonalnej firmie np. Velset Schody.