Jazda nie do końca sprawnym i nie w pełni działającym samochodem osobowym zawsze jest głupotą. Odbywając ją, kierowca naraża siebie i innych, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji, stłuczki czy wypadku. Aby do takich wydarzeń nie dopuszczać, wystarczyłoby po prostu dokładnie kontrolować stan własnych pojazdów. A jak to robić?

Jeżeli właściciel auta korzysta ze swojego nabytku każdego dnia, codziennie może przy okazji, odbywając jakąś podróż, sprawdzić np. swoje lampy samochodowe. Wystarczy, że będzie jeździć z głową, myśląc o swojej podróży. Zauważy wtedy, czy coś mu w niej przypadkiem nie przeszkadza. Zazwyczaj usterki dostrzegane są bowiem w pierwszej kolejności przez samych kierowców. To oni powinni także raz w miesiącu zatrzymać się na dłużej przy swoim aucie, by obejrzeć je dosłownie z każdej strony. Jeżeli cokolwiek ich wtedy zaniepokoi, powinni udać się z tym problemem do profesjonalnego warsztatu motoryzacyjnego. Zazwyczaj takie placówki posiadają i żarówki samochodowe LED, i opony, i zupełnie inne części do różnych modeli aut, więc od razu mogą wymienić na nie zepsute czy niedziałające fragmenty. Tak naprawdę istnieje nawet obowiązek corocznego serwisowania samochodów. Kierowca musi się z niego wywiązać.

Jedynie sprawnym samochodem można jeździć komfortowo, spokojnie i bezpiecznie. Każda, najdrobniejsza nawet awaria jest zdolna do wywołania większej kolizji czy stłuczki. Prawdziwi kierowcy muszą sami takich sytuacji unikać, dbając bezustannie o wszystkie posiadane pojazdy.