Nowoczesne budownictwo dzięki zastosowaniu szeregu rozwiązań technologicznych i materiałowych, zmierza do budowy domów energooszczędnych, ergonomicznych i generujących małe koszty utrzymania.

Przykładowo działania te można obserwować na płaszczenie energooszczędności, związanej z utrzymaniem ciepła w budynku. W zależności od pory roku zastosowana izolacja ma utrzymywać ciepło w środku mieszkania, bądź w okresie letnim powodować mniejsze nagrzewanie się ścian i przepuszczanie ciepła. W związku z tym używa się odpowiednich materiałów izolacyjnych na mury i ściany.

Według statystyk największą utratę ciepła uzyskuje się poprzez okna, dlatego też w celu jego zatrzymania stosuje się dwu lub trzywarstwową stolarkę okienną. W okresie letnim należy działać w druga stronę, przeciwdziałając nagrzewaniu się wnętrza budynku.

markizy-balkonowe-1W tym celu stosuje się różnego rodzaju osłony na okna i drzwi, na przykład markizy, żaluzje, żagle i zadaszenia. Obecnie na rynku istnieje wiele markiz dostosowanych do różnego rodzaju okien. Np. markizy zewnętrzne od firmy Velset mogą mieć formę zadaszeń ręcznych, bądź zautomatyzowanych, których długość reguluje się według potrzeb. Markizy dachowe specjalnie dostosowane do okien dachowych są montowane na szerokość tafli dzięki czemu otwieranie takiego okna nie zrywa osłony.

Ciekawym rozwiązaniem są markizy solarne, które dzięki zastosowanym panelom słonecznym i mechanizmowi automatycznemu, mogą automatycznie zasłaniać okna nie korzystając przy tym z zewnętrznego źródła prądu. Czujniki zmierzchu pozwalają na całkowite zautomatyzowanie ich działania, dlatego nie wymagają kontroli człowieka.