W niektórych placówkach, firmach i punktach usługowych obowiązuje specjalny outfit. Nie muszą go oczywiście zakładać sami usługobiorcy, ale ludzie pracujący w tego typu miejscach. Różne wymogi dotyczące ubioru obowiązują chociażby w branży medycznej. Jakie stroje mogą zatem nosić jej przedstawiciele?

Stroje te muszą być przede wszystkim schludne. Odzież lekarska ma wyglądać bardzo profesjonalnie, elegancko i estetycznie. Z tego też powodu każdy pracownik powinien mieć przynajmniej dwa, a najlepiej trzy zestawy identycznych ubrań, by w razie potrzeby spokojnie je przeprać, wyczyścić i w tym czasie móc nosić nowy komplet. Ma to ogromne znaczenie dla samych pacjentów, którzy nie chcieliby być raczej obsługiwani przez osobę ubraną w zaplamiony fartuch czy pobrudzony kostium. Identyczne stroje pracowników wyróżniają też ich na tle wszystkich osób. Zachodząc do szpitala czy ośrodka zdrowia, pacjent chce od razu widzieć, który ze znajdujących się w nim ludzi jest lekarzem, a który człowiekiem potrzebującym po prostu pomocy medycznej. Często z tego powodu bluzy medyczne czy lekarskie fartuchy zawierają loga wybranych placówek bądź ich nazwy. Widząc je, pacjent od razu dowiaduje się, z kim ma do czynienia, dlatego szybko może porozmawiać z pielęgniarką, jeżeli akurat na tym mu właśnie zależy.

W świetle prawa niedostosowanie ubioru pracowników medycznych do poszczególnych wymogów jest po prostu wykroczeniem, a czasem nawet przestępstwem. Osoby, które zakładają prywatne ośrodki zdrowia czy prowadzą państwowe przychodnie, muszą koniecznie inwestować w tego rodzaju komplety odzieży, wręczając ją swoim pracownikom. Sami na pewno na tym zyskają, unikając poważnych konsekwencji wynikających z zaniedbania takich obowiązków.

REKLAMA: Odzież medyczna – MEDICSTAR