Nowotwór piersi to jedna z tych chorób, których boją się kobiety. Jest to związane przede wszystkim z dużym prawdopodobieństwem tego, że nawet wcześnie wykryty nowotwór może zacząć przerzucać się na inne organy wewnętrzne lub węzły chłonne. Jednak warto podkreślić, że szybkie zdiagnozowanie raka piersi to duża szansa na wyleczenie.

Pierwsze objawy choroby są zauważalne tylko podczas wykonywania tzw. samobadania piersi. Właśnie z tego powodu tak wielu lekarzy zachęca pacjentki do wykonywania takiego badania. Z roku na rok rośnie też ilość kampanii społecznych, które przypominają o takiej konieczności.

Wykonanie samodzielnego badania piersi jest bardzo proste. W Internecie możemy znaleźć wiele poradników oraz filmików, które pokazują jak to zrobić. Tak naprawdę po wykonaniu kilku takich badań kobieta jest w stanie robić je w pełni samodzielnie, bez zerkania do poradników. Badanie piersi jest proste, nie zajmuje wiele czasu oraz nie jest bolesne. Składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich są tzw. oględziny piersi, które pomogą stwierdzić, czy zewnętrzny wygląd piersi, brodawek i sutków się nie zmienił. Oględziny wykonuje się w różnych pozycjach, czyli stojąc prosto, pochylając się, patrząc na biust z boku. Następną częścią samobadania jest właściwe badanie manualne. Takie badanie można wykonać na stojąco, ale o wiele lepszym rozwiązaniem jest przyjęcie pozycji leżącej, która umożliwia lepsze, bardziej dokładne zbadanie piersi. Tutaj należy wykonać kilka ruchów, by zbadać całą pierś, upewniając się, czy nie powstały w niej jakieś guzki, których do tej pory nie było. Trzeba dodać, że nie każdy guzek w piersi to rak. Większość z nich to zupełnie niegroźne zmiany.

Jeżeli badanie piersi wykonane samodzielnie w domu pokaże, że są pewne objawy, które mogą świadczyć o chorobie, to należy jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa. Nowotwór piersi może być zdiagnozowany tylko na podstawie dokładnych badań, czyli badań diagnostycznych (USG, mammografia) i histopatologicznych. Dopiero wtedy można mówić, że doszło do zachorowania.

więcej na: http://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/choroba-nowotworowa/rak-piersi/