Suchy nos nie jest przeważnie powodem do niepokoju, jednak może powodować duży dyskomfort w ciągu dnia, a nawet być przyczyną chorób. Co oznacza suchy nos? Jak złagodzić nieprzyjemne objawy?

Jak dochodzi do wysuszenia śluzówki nosa?

ns1Jama nosowa, czyli początkowy odcinek dróg oddechowych jest wyściełana błoną śluzową nosa, która odgrywa ważną rolę dla ogólnego zdrowia organizmu. W górnych drogach oddechowych powietrze jest ogrzewane, nawilżane i oczyszczane m.in. z groźnych dla zdrowia drobnoustrojów. Najczęstszą przyczyną wysuszonej śluzówki nosa jest przebywanie w pomieszczeniach o małej wilgotności powietrza – klimatyzowane biura, ogrzewane zimą bez regularnego wietrzenia, a także długie przebywanie w wysokich temperaturach. Dodatkowo sytuację może pogorszyć niedostateczna ilość wypijanych płynów.

Gdy przebywamy w suchych pomieszczeniach na początku możemy odczuwać swędzenie w nosie i napady kichania, z czasem występuje ból w obrębie nosa. Rano, tuż po przebudzeniu śluzówka pokryta jest strupami ze śladową ilością krwi. Podrażnienia śluzówki nosa są przyczyną częstszej zachorowalności. Błona śluzowa, która uległa uszkodzeniu zostaje pozbawiona rzęsek, nie jest wtedy w stanie zatrzymać bakterii i wirusów, które bez problemu dostają się do dróg oddechowych powodując infekcję.

Higiena śluzówki nosa

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z ogromnej roli śluzówki nosa dla ogólnej kondycji organizmu. Dlatego należy zadbać o odpowiednią higienę nosa, nie tylko jeżeli wystąpi problem, ale również profilaktycznie. Leczenie zaburzeń funkcji śluzówki nosa polega na wyłączeniu czynników szkodliwych oraz stosowaniu środków oczyszczających i nawilżających błonę śluzową nosa. Aby pozbyć się kłopotliwych przypadłości należy zadbać o właściwą wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy, a także unikać zadymionych i zakurzonych miejsc. Bardzo dobrze sprawdzą się nawilżacze powietrza albo rozłożony mokry ręcznik na kaloryferze.

ns2Należy również stosować spray do nosa do codziennej higieny. Uwaga! Nie należy długo stosować kropli do nosa, które zawierają pochodne imidazolu (oksymetazolina, ksylometazolina), ponieważ stan wysuszenia może się jeszcze bardziej nasilić. Dobrym wyborem jest regularne stosowanie preparatów naturalnych, które zawierają sól morską, minerały, kwas hialuronowy i wyciąg z aloesu, takich jak Rinozine Aqua. Spray do nosa pozwala skutecznie usunąć z jamy nosowej zanieczyszczenia oraz alergeny, które są przyczyną infekcji bakteryjnych, wirusowych oraz alergii, a w konsekwencji zatkanego nosa.

Artykuł powstał przy współpracy z

rinozine log