Zakopane jest miastem, które corocznie odwiedzają miliony turystów z całego świata. Bardzo dobry dojazd do Zakopanego jest podstawowym czynnikiem gwarantującym sprawną obsługę ruchu turystycznego.

Wyśmienity przewóz osób z praktycznie każdego miasta w Polsce umożliwiają pociągi PKS, autobusy PKP oraz prywatni przewoźnicy uzupełniający nieustanny i płynny transport. Busy do Zakopanego obsługiwane są przez liczne firmy specjalizujące się w przewozie osób mogą przetransportować od kilkunastu do nawet 150 osób w zależności od trasy na której poruszają się busy. Im bardziej zatłoczone połączenie tym więcej pojawia się na nim prywatnym busów.

To właśnie one mogą najszybciej reagować na bieżące zapotrzebowanie oraz błyskawiczne zmiany w natężenie ruchu prowadzącego do Zakopanego. Korzystając z transportu kolejowego najlepszymi punktami przesiadkowymi jest Warszawa, a następnie Kraków. Trasę z Warszawy o Krakowa pociąg przemierza w ciągu 3 godzin. Dokładnie taki sam czas mija między transportem z Krakowa do Zakopanego.

Komunikacja autobusowa jest zorganizowana za pomocą Zakopiańskiego Dworca Autobusowego. Ten dworzec jest w znakomitej większości przypadków ostatnim przystankiem na trasie do Zakopanego z np. Warszawy, Bydgoszczy, Wrocławia, Lublina, Zielonej Góry, Katowic, Poznania oraz Łodzi. Transport lotniczy nie jest możliwy jednak w planach miasta są zapisane plany stworzenia lotniska tak aby np. prywatne helikoptery mogły na nim lądować. Niestety będzie to opcja dostępna dla najbardziej zamożnych turystów. Po dotarciu do Zakopanego po mieście poruszać się można transportem miejskim, który stanowią prywatne busy.

Jednym z najbardziej popularnych form transportu w Zakopanym jest rower – to za sprawą działającej w mieście wypożyczalni Bike Point. Dla osób, które powyższe środki transportu po mieście nie są satysfakcjonujące stworzona została alternatywa. Podróż do Morskiego Oka jest możliwa tak nietypowym środkiem transportu jakim jest bryczka. Gwarantuje ona oryginalne i niezapomniane wrażenia z podróży. Bezproblemową i ciekawą podróż po mieście zapewniają także aplikacje mobilne stworzone specjalnie z myślą o pieszych wędrownikach dzięki, którym turyści mogą przemierzyć całe miasto w sposób bardzo dokładny i szczegółowy.