Od wielu lat słyszymy o zmierzchu książki drukowanej w tradycyjny sposób. Ale podobnie jak w przypadku prasy jest w tych opiniach wiele przesady.

Wydruki książek jeszcze bardzo długo będą dominującą kategorią na rynku poligraficznym. Takie zakłady jak drukarnia na pewno szybko nie znikną z krajobrazu naszych miast. Owszem coraz większe znaczenie zdobywają sobie tak zwane e-booki czyli cyfrowe wersje książek, ale na wersje papierowe z pewnością jeszcze bardzo długo będzie duży popyt. Dlatego typowa i dobrze zarządzana drukarnia wcale nie musi się martwic o zbyt. Wydruki książek na pewno będą nadal bardzo ważną kategorią zleceń. Drukarze mogą wiec spać spokojnie!

Jednak przemysł poligraficzny musi obecnie być dobrze przygotowany na wyzwania typowe dla naszego czasu. Warunki, w których przeciętna drukarnia mogła liczyć na potężne nakłady i stałe wydruki książek to dziś już przeszłość. Należy się raczej nastawiać na mniejsze i częstsze zlecenia. Przeciętne nakłady dla takich usług jak wydruki książek to dziś raczej 2-5 tysięcy egzemplarzy. Czasy kiedy średniej wielkości drukarnia otrzymywała zamówienie na wydruki książek w ilościach po kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy to dziś już pieśń odległej przeszłości.

Drukarze jednak nie powinni załamywać rąk tylko wziąć się ostro do pracy. Rynek jest bardzo rozproszony. Działa na nim bardzo wielu małych i średnich wydawców. Nie warto to się dziś ograniczać tylko do dużych graczy. Taka polityka byłyby z pewnością samobójcza.

Zobacz więcej: Skleniarz.eu | Drukarnia Kraków