Sztuka lekarska opiera się na leczeniu i ratowaniu życia ludzi, to dzięki medycynie i starannej pracy lekarzy, farmaceutów, pielęgniarek i innych zawodów związanych z tą dziedziną średnia długość życia człowieka się wydłuża. Jeszcze 3 wieki temu ludzie umierali w wieku 30 lat, dzisiaj trzydziestolatek jest uważany za człowieka młodego i zdolnego do pracy przez długie lata, natomiast w ciągu ostatnich 150 lat średnia długość życia zwiększyła się prawie dwukrotnie!

 

Powinniśmy być dumni z dokonań ludzkości – bowiem dzięki najnowszym formułom leczniczym potrafimy skutecznie walczyć z grypą, zapaleniami, złamaniami, gruźlicą i szeregiem innych chorób, pojawiają się też coraz lepsze leki na choroby nowotworowe. Spróbujmy się jednak zastanowić jaką role w medycynie odgrywa apteka czy nawet drogeria.

19910569798_aa1f7b71e6_h

Apteka przede wszystkim jest miejscem gdzie możemy zakupić leki oraz suplementy – niektóre z nich możemy nabyć dopiero za zgodą lekarza (tzw. leki na receptę) a inne możemy kupić kiedy chcemy i używać ich chociażby profilaktycznie (np. leki przeciwalergiczne). Można zauważyć że apteki stanowią bardzo ważne punkty w wielu miastach i jest ich dużo nawet w niewielkich miejscowościach, nietrudno znaleźć kolejkę ludzi chcących kupić lekarstwa. To świadczy o tym jak ważne są sklepy z zaopatrzeniem sanitarnym. Apteki mogą też pełnić funkcje miejsca do wytwarzania leków, robi się to bowiem nie tylko w specjalnych laboratoriach. Składniki leków są poddawane szczególnym badaniom i testowane na tzw. królikach doświadczalnych, aby można było je uznać za w pełni bezpieczne zanim zostaną dopuszczone do ogólne sprzedaży.

Kolejnym istotnym elementem są drogerie, może nie kojarzą się nam one tyle z leczeniem co upiększaniem swojego ciała – jednak możemy tam znaleźć również wiele produktów mogących zastąpić leki i się nimi suplementować. Zakres tych produktów jest bardzo szeroki, od preparatów służących do demakijażu poprzez kremy nawilżające aż do serum antytrądzikowego. W drogeriach funkcjonują również często stanowiska z eko-żywnością w skład której wchodzą naturalne składniki. Śmiało zatem można powiedzieć że drogerie znakomicie współgrają z aptekami.

19910652880_d8a5389eff_h

Właśnie dlatego powstało połączenie apteki i drogerii, nazywane zikoapteką. Jest to oczywiście miejsce w którym znajdziemy jednocześnie leki, suplementy oraz kosmetyki.

Reasumując: apteka, drogeria oraz ich połączenie – zikoapteka (http://zikoapteka.pl/)są to ważne aspekty w sztuce lekarskiej. To tam się zaopatrujemy, to dzięki tym miejscom mamy dostęp do nowoczesnych leków i suplementów, z pewnością można stwierdzić że medycyna bez tych elementów nie funkcjonowała by prawidłowo.